Forumi Ulqinit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forumi Ulqinit

Televizori i par Islam i Ulqinit www.mogulus.com/tviulqin
 
ForumFaqja kryesoreGalleryLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 A lejohet dhenja e pareve ne vend te kurbanit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
UmmuSumeja




Numri i postimeve : 8
Join date : 26/11/2008

A lejohet dhenja e pareve ne vend te kurbanit? Empty
MesazhTitulli: A lejohet dhenja e pareve ne vend te kurbanit?   A lejohet dhenja e pareve ne vend te kurbanit? EmptySun Dec 07, 2008 7:08 pm

ES-SELAMU ALEJKUM VE RAHMETULLAHI VE BEREKATUHU UNE JAM NJE STUDENT HE DESHIROJ QE TJU PYES NE LIDHJE ME KURBANIN SE A MUNDET QE PARATE E KURBANIT TI JAPISH NE NDONJE OBJEKT OSE TIA JPISH NDONJE STUDENTI SE SA TE THERRISH KURBAN APO JO. JU LUTEMI QE TE ME PERGJIGJENI SA ME SHPEJTE VES-SELAMU ALEJKUM VE RAHMETULLAHI VE BEREKATUHU
3/2/2001 2:16:05 PM
Falënderojmë All-llahun, kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin alejhisselam.
Jo nuk lejohet të jipet ekvivalenca e vlerës së kurbanit në para, sepse kjo nuk është sunneti i Pejgamberit alejhisselam.
Pejgamberi aljehisselam dhjetë vjet ka qëndruar në Medinë dhe për çdo vjet ka therru kurban, bile edhe në vitin e urisë.
Kjo na jep të kuptopjmë se obligimi ynë është therrja e kurbanit e jo dhënja e vlerës së saj sadaka ndonjë të varfuri ose për ndonjë objekt.
All-llahu e di më së miri.
3/4/2001 12:05:58 AM, Bekir Halimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A lejohet dhenja e pareve ne vend te kurbanit?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Ulqinit :: Fetva-
Kërce tek: