Forumi Ulqinit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forumi Ulqinit

Televizori i par Islam i Ulqinit www.mogulus.com/tviulqin
 
ForumFaqja kryesoreGalleryLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Dokazi iz Sunneta o postojanju dzina i sejtana

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 124
Join date : 20/11/2008

Dokazi iz Sunneta o postojanju dzina i sejtana Empty
MesazhTitulli: Dokazi iz Sunneta o postojanju dzina i sejtana   Dokazi iz Sunneta o postojanju dzina i sejtana EmptyThu Nov 27, 2008 12:58 am

Dokazi iz Sunneta o postojanju dzina i sejtana



Od Ibnu Mes’uda, radijallahu anhu, prenosi se da je rekao: “Jedne noci smo bili sa Allahovim Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem. Izgubili smo ga i trazili po dolinama i gudurama. Pomislili smo da je nestao ili da je ubijen. Prenocili smo tu. To nam je bila najgora noc koju moze neko dozivjeti. Kada smo osvanuli, ugledali smo kako Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, dolazi iza pecine. Rekli smo: “Boziji Poslanice, izgubili smo te i trazili, ali te nismo nasli. Proveli smo najgoru noc koju moze covjek prozivjeti.” Rekao je: “Dosao mi je dzin i pozvao da idem s njim. Otisao sam i ucio im Kur’an.” Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nas je poveo sa sobom i pokazao nam tragove dzina i tragove njihove vatre. Kaze da su ga pitali o njihovoj hrani, pa im je rekao: “Hranite se svakom kosti nad kojom je spomenuto Allahovo ime i balegom od zivotinja.” Zatim nam je rekao Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: “Nemojte se njima potirati, jer je to hrana vase brace.”[1]

2. Od Ibnu Se’ida El-Hudrijja, radijallahu anhu, se prenosi da je rekao: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, mi je rekao: “Primjecujem da volis stoku i pustinju, pa kad budes sa svojom stokom u pustinji, i proucis ezan, povisi svoj glas, jer ko god da cuje glas mujezina, bio to dzin, ili covjek, ili bilo sta drugo, posvjedocit ce mu na Sudnjem danu.”[2]

3. Od Ibnu Abbasa, radijallahu anhuma, prenosi se da je rekao: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, uputio se sa grupom ashaba na pijacu Ukaz, a izmedu sejtana i obavijesti sa neba je postavljena prepreka i bili su pogodeni svjetlicama. Vratili su se svome narodu.“Sta vam je?”- upitali su ih. Oni odgovorise: “Izmedu nas i obavijesti sa neba postavljena je prepreka, a nas pogodise svjetlicama.” Rekli su im njihovi: “Desilo se nesto sto vas je omelo, zato predite zemlju od istoka do zapada kako biste saznali sta je to zbog cega ste sprijeceni da prisluskujete (ono sto ce se desiti u buducnosti). Uputili su se neki od njih prema Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i onima koji su sa njim krenuli na pijacu Ukaz. On je u tom momentu klanjao sabah-namaz sa ashabima. Nakon sto su culi Kur’an, pazljivo su ga saslusali, i rekli: “Ovo se isprijecilo izmedu nas i obavijesti sa neba.” Vratili su se svom narodu i rekli: “O nas narode, mi smo slusali Kur’an cudesni, koji vodi ispravnom Putu, pa smo povjerovali u njega i vise necemo nikoga Gospodaru nasem ravnim smatrati.” Tada je Allah, dzelle sanuhu, objavio ove rijeci:

“Reci, meni je objavljeno da je nakoliko dzina prisluskivalo i reklo: “Mi smo doista, Kur’an, koji izaziva divljenje slusali.” (El-Dzinn, ajet, 1)

Ono sto je objavljeno Poslaniku bile su rijeci dzina.[3]

4. Od Aise, radijallahu anha, prenosi se da je rekla: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Meleki su stvoreni od svjetlosti, dzini od vatre, a Adem je stvoren od onoga kako vam je vec opisano.”[4]

5. Od Safijje bintu Hujejj, radijallahu anha, se prenosi da je rekla: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Zaista sejtan kola covjekovim tijelom kao sto kola krv.”[5]

6. Od Abdullaha ibnu Omera, radijallahu anhu, prenosi se: “Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Kada neko od vas jede, neka jede desnom rukom, a kada pije neka pije desnom rukom, jer sejtan i jede i pije svojom ljevicom.”[6]

7. Od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi se da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ne postoji ni jedno novorodence a da ga sejtan prilikom radanja ne dodirne. Svako od njih zaplace od dodira sejtana. Jedino sina Merjemina (Isaa a.s.) i njegovu majku nije dotakao.”[7]

8. Od Abdullaha ibnu Mes’uda, radijallahu anhu, prenosi se da je rekao: “Allahovu Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, spomenut je covjek koji je prespavao cijelu noc, pa je on rekao: “U uho tog covjeka se pomokrio sejtan.”[8]

9. Od Ebu Katade, radijallahu anhu, prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Dobar san je od Allaha, a ruzan san je od sejtana, pa ko vidi u snu nesto ruzno, neka tri puta puhne na svoju lijevu stranu i neka zatrazi zastitu kod Allaha, i taj san mu nece nastetiti.”[9]

10. Od Ebu Se’ida El-Hudrija, radijallahu anhu, prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kada neko od vas zijeva, neka stavi ruku na usta jer sejtan moze uci u njega prilikom zijevanja.”[10]

O ovoj temi postoje i drugi brojni hadisi, ali je onome ko trazi istinu dovoljno i ovo.

Sada nam postaje jasno da je postojanje dzina i sejtana stvarnost. O tome se moze prepirati samo ohol covjek koji slijedi svoje strasti, a ne zeli Allahovu Uputu.

. Od Aise, radijallahu anha, se prenosi da je rekla: “Jedan jevrej iz plemena Zurejk je opsihrio Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a zvao se Lubejd ibnul-E’asam. Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, se cinilo da obavlja neke poslove, a on ih u stvari nije obavljao. Jednog dana ili jedne noci je bio kod mene, kada je mnogo Allahu dove upucivao, a zatim je rekao: “Aisa, jesi li primijetila da mi je Allah dao odgovor na ono sto sam Ga pitao? Dosla su mi dva covjeka, jedan je sjeo kod moje glave, a drugi kod nogu, pa je jedan drugog upitao: “Od cega boluje ovaj covjek?” Odgovori drugi: “On je opsihren.” “A ko je to uradio?” Rece: “Lubejd ibnul-E’asam.” “Na cemu mu je napravio sihr?” Kaze: “Na ceslju i dlakama koje je stavio u koru od palme”. “A gdje je to? - upita ovaj. “U bunaru Zervan”.

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je poslao jednog ashaba da ga izvadi. Zatim je rekao: “Aisa, voda tog bunara izgleda poput boje potopljene kne, a plodovi palmi oko bunara su kao sejtanske glave.”Ja ga upitah: “Allahov Poslanice, zasto mu ne uzvratis?” On odgovori: “Allah me je izlijecio, a ja mrzim da cinim ljudima zlo.” Zatim je naredio da se sihr unisti.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://ulqin.albanianforum.net
 
Dokazi iz Sunneta o postojanju dzina i sejtana
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dokazi iz Kur’ana o postojanju dzina i sejtana

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Ulqinit :: Sherimi me kuran dhe sunet-
Kërce tek: